Miody pitne z Tomaszowa Mazowieckiego
Być może istnieją bardziej skuteczne sposoby na rozgrzanie w chłodne, zimowe wieczory.
Jednak żaden z nich na pewno nie jest równie smaczny, co gorąca czarka polskiego miodu pitnego.
Jego walory docenili już nasi przodkowie z czasów średniowiecza. Mimo że wiele się od tych czasów zmieniło, tradycyjnie produkowane miody pitne wciąż cieszą się zasłużoną renomą, a przez Komisję Europejską zostały
uznane za Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność.
W naszym sklepie znajdziecie miody z Pasieki Macieja Jarosa. Ich produkcja odbywa się niemal tak, jak w dawnych czasach: bez sztucznych barwników, aromatów, środków konserwujących, środków przyspieszających dojrzewanie czy stabilizatorów. Walory smakowe i szlachetność tych miodów utrwalana jest przez przechowywanie w butelkach wykonanych starym garncarskim sposobem z bolesławieckiej gliny.
W naszej ofercie znajdziecie zarówno lżejsze trójniaki, jak i szlachetne półtoraki.
Poniżej rodzaje miodów dostępne w naszym sklepie:
Półtorak - powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i pół części wody. Z powodu wysokiego stężenia cukrów fermentacja trwa bardzo długo, a miód pitny dojrzewa po kilkuletnim okresie leżakowania.
Dwójniak - powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i jednej części wody. Dwójniaki należą do miodów słodkich, a ich dojrzewanie trwa kilka lat.
Trójniak - powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i dwóch części wody. Jest to miód pitny półsłodki, a jego dojrzewanie trwa około roku.
Miody pitne owocowe powstają poprzez zastąpienie co najmniej 30% wody przeznaczonej do fermentacji sokiem owocowym. I tak dwójniak Maliniak powstaje przez dodanie soku malinowego, dwójniak Jabłkowy - soku jabłkowego, półtorak Gronowy - przez dodanie soku z winogron.